3 roky jsem nemela antivirak, potom jsem si ho poridila jen abych zjistila, ze nemam v pocitaci jediny vir (jen malware ktery byl potrebny ke hre left for dead). Pokud clovek neni uplny blbec, tak to nepotrebuje ,)
Detail hlášky #72046
<uživatel> Dobrý den, nemůžu se přihlásit k Vám na server. Hlásí mi to, že při odpovědi protokolu HTTP došlo k chybě.
<IT technik> Dobrý den. A jaký má operační systém a antivirový program?
<uživatel> Mám asi Windows XP a antivirový program nemám žádný.
<IT technik> Vy nemáte žádný antivirový program?
<uživatel> Ne, žádný nepoužívám. Mám pomalý počítač a antivirový program jsem odinstaloval a vypnul i firewall. Ono mi ho to totiž ještě víc zpomalovalo.
Informace o hlášce
Diskuze
3 roky jsem nemela antivirak, potom jsem si ho poridila jen abych zjistila, ze nemam v pocitaci jediny vir (jen malware ktery byl potrebny ke hre left for dead). Pokud clovek neni uplny blbec, tak to nepotrebuje ,)
A to teď nemluvím o případné ztrátě soukromí, o rizicích, plynoucích z toho, když Vám třeba někdo přepíše DNS, nebo o nebezpečí toho, že se Váš PC může třeba podílet na ddos útocích, aniž byste to věděli!? A takhle bych mohl pokračovat donekonečna...
Je to dáno tím, že tvůrci virů vyrábí havěť především pro nejpoužívanější systém, a to jsou windows.. Ale s rozšiřováním těch dvou dalších se situace maličko mění..
Nicméně je pravda, že u Linuxu je přecijen trošku výhoda striktního systému práv spouštěných souborů, který fyzicky znesnadňuje převzetí kontroly nad počítačem (tedy jestli se něco za posledních cca 7 let, co jsem linux viděl jen obrázků nezměnilo)... :)
Jen jsem se zase tak nerozepisoval, jen jsem napsal, že mít PC bez antiviru a firewallu je čiré bláznovství a na tom trvám..
Tak je pravda, že někteří IPS vlastně přímo firewall poskytují, takže do určité míry cloní uživatele před internetem sami o sobě, ale je jich málo a i tak je to jak prd, pokud jde o plnohodnotnou ochranu..
Dokonce i hardwarový firewall na routeru zdaleka neřeší vše a především neposkytuje možnost vidět, co a jak a kdy komunikuje...
Prostě neumím si představit, že bych na svém PC neměl nainstalovaný softwarový firewall..
A i antivir, protože si myslím, že je to malá cena za bezpečí...
Samozřejmě taky do určité míry souhlasím s názorem, že antivirový program člověk nemusí mít, pokud nemá plná admin práva a chová se bezpečně. Ale už jsem zažil u několika uživatelů, že si stáhli různou havěť např. z ulozto i z FB, takže ať si o tom každý udělá názor sám.
O facebooku, uložtu nebo warezení obecně ani nemluvě - stahovat warez bez antiviru je asi na té úrovni, jako souložit s HIV pozitivním bez prezervativu....
A pokud mi opravdu jde o výkon, nikdo mě nenutí u svého antivirového řešení používat rezidentní ochranu, mohu ho používat jen jednou za čas k rychlé kontrole paměti, jestli nejsou aktivní nějaké viry, když už chci za každou cenu ušetřit výkon...
1) Dostane se Ti do PC virus, který Ti změní DNS server providera na nějaký hackerský. Pokud nevíš, co je to DNS server, tak to je to, co překládá názvy stránek (např www.lamer.cz) na IP adresy stránek (např. pro lamera 89.187.135.126 ), které jsou fyzicky vyhledávány. To potom znamená, že daná hackerská skupina de-facto získá kontrolu nad tím, co zobrazuješ. A může se tak stát, že když zadáš kupříkladu adresu svého internetového bankovnictví (nebo abych nebyl tak dramatický, tak třeba i jen blbého e-mailu), odkážou Tě na své stránky, které budou vypadat úplně stejně jako ty, na které jsi chtěl a tím, že tam zadáš své přihlašovací jméno a heslo, oni ho tím získají (a většinou Tě pak následně skutečně přepojí do toho, do čeho chceš, abys na to nepřišel a myslel sis, že jsi v pohodě)...
Jako důkaz jedné z těchto afér lze použít tento článek (záměrně jsem jako zdroj vybral velice rozšířené a "lamerské" novinky):
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/272675-tisice-cechu-prijdou-o-internet-fbi-vypne-nebezpecny-server.html
2) Může se Ti do PC dostat vir, který se nebude nijak projevovat, ale bude čekat na "příkaz" z venku, aby se začal pomocí Tvého PC připojovat na nějaký server. Zjednodušeně Ti PC promění v takový "zombie", který pak může jeho vlastník použít kupříkladu k útoku na nějakou instituci apod. (viz známé ddos útoky - tedy útoky zahlcením daného serveru, ať již jen s cílem ho zneprovoznit, nebo třeba narušit jeho ochranu)
3) Samozřejmě krádeže osobních dat nemusí být zdaleka tak sofistikované, jako v prvním případě - mnohdy stačí mnohem primitivnější havěť, která se Ti do PC dostane a vyhledává Tvá hesla apod..
No a takhle bych mohl pokračovat.. To mluvím jen o virech, neřeším teď případné hackerské útoky na Tvůj počítač, kvůli absenci firewallu..
A mimochodem, i na PC, které uvádíš, by moderní antivir měl běžet bez problémů, protože moderní antiviry mají právě výhodu v tom, že většinou inteligentně používají právě tolik prostředků, kolik mají....