Detail hlášky #56475
<a> Edward je sice bledej, ale je k sežrání.....vrrr :-* :DD
<b> Tj, opravdu by ho měl už někdo sežrat.
Informace o hlášce
Diskuze
*beze snahy urazit kohokoli z jmenovaných
Kousek HP (koukám, taky jsem mu o kus výš pokomolila jméno) jsem četla v AJ už kdysi před lety, ještě před českým překladem a pottermánií, ale vůbec mě to nezaujalo, přišlo mi to jako naprostá splácanina o dvou bratrech, chudáčkovi a přihlouplém tlouštíkovi, co mají tatínka v továrně na vrtačky a dějou se kolem nich úplně absurdní věci. Tak jsem to s díkem vrátila. Až v češtině jsem měla sílu prokousat se první čtvrtinou prvního dílu k něčemu akčnějšímu. ;-)
Jo, knížky o Potterovi jsou hezké, není to prvoplánová pohádka pro malé děti, ale co do "hloubky" se to nedá srovnávat ani s Tolkienem, natož třeba s Ecem nebo Exupérym (a to se zmiňuju jen o beletrii 20. století).
Za srovnávání Tolkiena a Rowlingové bys zasloužil po kebuli Silmarillionem, ale že jsem mírumilovná žena (a nemám tě po ruce), vyvázneš bez trestu. :-D
"Světy mají promyšleny stejně" - odpust, ale pobavil jsi mě. Taky má Rowla svoje pohádky podložené genezí světa, jeho několikatisíciletou historií, mytologií, několika jazyky, hudbou, výtvarným uměním...? (Jestli jsi četl jen Hobita nebo Pána prstenů, trochu tě to omlouvá.)
Jen s tou hudbou jsem možná trošku přestřelila, omlouvám se, hodně mi splývá původní tvorba a její následovníci. Tolkien sám toho mnoho nenazpíval a když už, nejsou to extrémně reprezentativní nahrávky. Přijmi tedy náhradou slovo poezie. Jednosloková? Hm, zkus si najít Song of Nimrodel nebo Song of Beren and Lúthien, zůstaneme-li u těch známějších. Ve volné chvíli můžeš porovnat kvalitu veršů s osvědčenými klasiky poezie.
Co kdybychom prostě zůstali u toho, že Rowla je proti JRRT čtivá pohádka pro větší děti?
A ano, i Rowlingová má pro svůj svět zpracovanou i jeho historii, hudubu, jazyky. Navíc ber to tak, že je stále živá autorka - další věci může dopracovat a vydat následně. Z několika televizních rozhovorů s ní vím, že podklady ke svým knížkám sice nikdy nevydala, ale dávala je filmovému štábu. Ať to jsou mapy, nákresy, další informace o postavách. Tolkien Silmarillion také dopracovával až do své smrti.
Informace o HP nejsou pouze v hlavních knihách, ale i v dalších knihách série - Famfrpál v průběhu věků, Kouzelná zvířata a kde je najít, Bajky barda Beedleho, na jejích webových stránkách.
U Pána prstenů je obtížné dostat se přes prvních 50stran, potom si člověk zvykne. Ale podruhé už bych to opravdu číst nemusela.
Nicméně si myslím, že srovnávat PP a HP je jako se hádat, jestli je lepší kompot jablkový nebo hruškový.
Porovnávám "Kouzelná zvířata" od Mloka Scamandera-nebo-jak-se-píše s libovolnou kapitolou Silmu a biju hlavou o zeď.
Přijde mi, jak když porovnáváš chuť kedlubny a lanýže, aniž bys kdy lanýž ochutnal. ;-)
Kdybych si měla vybrat, radši se začtu do Pána Prstenů, než Harryho Pottera. Můj výtisk JRRT je už letitý a notně ohmataný. Pravda je, že HP jsem nečetla a ani se mi moc nechce. Radši si zopáknu East of Eden nebo Galapágy... třeba čase dospěju a objevím nový svět... zatím si vystačím se Středozemí, Zeměplochou a Nadací... :-) A lidi, netlučte se sekerama do hlavy, hlavně že v téhle smutné době ještě někdo čte!