Detail hlášky #47523
<n> Jakou rychlostí se šíří gravitace? :-)
<s> Podla mna je rychlost posobenia gravitacie okamzita nezavisle na polohe objektov. Takze rychlost je nekonecne velka.
<w> Rychlostí světla. Sice ještě nikdo nedetekoval gravitony nebo gravitační vlny, ale podle současných platných teorií a pozorování to tak je. Strejda Google tě zahltí informacemi dostatečně ;-)
<s> Rychlostou svetla sa nepohybuje, pretoze ked mas 2 galaxie vzdialene 2 svetelne roky (to je velmi blizko) tak gravitacia necestuje 2 roky, ale hmota na seba navzajom posobi hned.
<b> obávám se, že tak daleko, aby tuhle otázku jednoznačně a přesně zodpovězela, fyzika ještě nedošla >:-)
<n> Začal jsem nad tím uvažovat proto, že se objevují fámy o tom, že zřejmě zanikl (nějak) Betelgeuse (jelikož se v posledních letech výrazně smršťoval), ale že to nepůjde prokazatelně ověřit dříve, než to "uvidíme", tzn. než k nám dorazí světlo z něj. A právě přitom mě napadlo, proč by se to nedalo zjistit podle gravitace - zda jsou limitem naše měřící přístroje, nebo se změna gravitace projeví až zároveň se změnou vizuální (a bylo by to teda s křížkem po funuse)... //a nebo to není fáma, Betelgeuse zanikl, gravitace se šíří okamžitě, a proto tu máme tu řadu živelných katastrof :-D
<b> To jako proč paroubek prosral volby? >:-D >:-D >:-D
<n> Na to jsem nemyslel, ale třeba na něj ty gravitační vlny zapůsobily taky :-)
<p> toto je mastna tema,a myslim ze mi tak dve tri vysoke skoly chybaju k tomu aby som to dobre vysvetlil,ale skusim-ono pri gravitacii sa o rychlosti velmi neda uvazovat,najlepsie je si predstavit priestor ako napnutu gumenu membranu,a jednotlive telesa ako gulicky rozhodene po nej,tam kde je gulicka sa membrana viac alebo menej prehne..ak gulicka zmizne,membrana sa trocha zavlni a potom sa vyrovna..otazka je,da sa sem napasovat rychlost? ufff,uz je to par rokov co som si naposledy precital nieco o gravitonoch,chronotonoch a podobnych srandach,a pamat uz nieje co byvala.. v kazdom pripade,ak by som mal strelit,povedal by som ze ano,"vyrovnanie membrany" pocitime skorej ako objekt opticky zmizne,ono svetlo je vzhladom na vesmir pomerne smatlava zalezitost.
<n> podle mě tam musí jít napasovat představ si hmotné těleso A... v určitné vzdálenosti od něj začne existovat hmotné těleso B... a otázka je, jestli na sebe tělesa začnou gravitačně působit v okamžiku vzniku tělesa B, nebo později (např. o čas, který potřebuje světlo k překonání vzdálenosti mezi nimi)
<b> no já bych tu definici možná učinil zajímavější ještě jinak: začnou na sebe působit dříve, nebo až po uplynutrí planckova času?
<s> ale to teleso nezvznikne z nicoho, ale vznikne z nejakej hmoty ktora uz predtym ovplyvnovala gravitacne pole. Takisto pri zaniku hviezdy sa vela nezmeni, gravitacia zostane viacmenej rovnaka, len pri ciernej diere je vsetka gravitacia viazana do 1 bodu.
<n> klidně si to můžeš upravit tak, že jedno těleso vůči druhému změní polohu... to už je jedno... podstatné je, kdy(?) se projeví změna gravitačního pole
<b2> Takže gravitace má i setrvačnost? :-/ A co na to Jan Tleskač? :-D
<s> na zmenu polohy je treba gravitacia=gravitacia ma teoreticky nekonecne velku rychlost, resp. jej posobenie je okamzite.
<p> teoreticky ano,ale realne tam posun bude,viz ta membrana-alebo ak chces,predstav si to ako siet prepojenych pruzin,ak jeden bod uvolnis,napriek tomu ze zmizne hned,kym sa cela siet vyrovna tak to okamih potrva..cize snad "posobi hned,ale neprejavi sa hned" eech,ako som povedal,toto je mimo moju ligu,zaklady sice ako-tak chapem,ale asi niesom v pozicii aby som niekomu nieco vysvetloval -_-
<w> Gravitace se podlte teorie relativity pohybuje rychlosti svetla, stejne jako elektro-magneticke vlneni :))) Je to vlastne zakriveni prostoru, cim hmotnejsi teleso je, tim vetsi je zakriveni prostoru.
<g> Pokud dojde k tomu, ze teleso (napr. Galaxie prestane existovat, nebo se presune dal), bude svou gravitaci ovlivnovat okoli i nadale - dokud na ovlivnovane misto nedoleti "gravitony" oznamit, ze jsou ti posledni.. A ti cestuji rychlosti svetla
<n> Jestli je to opravdu tak, potom Paroubek neprojel volby vinou kolapsu Betelgeuse...
Komentář: Po hluboké intelektuální debatě jsme dospěli k závěru, že za prohru Jyrky Parobkovic může zánik Betelgeus (hvězda třídy M2 v souhvězdí Orion). Nebo ne? :D
Informace o hlášce
Diskuze
Odpověď: Tak daleko, aby bylo možné přesně odpovědět, ještě fyzika nedošla.
Zbytek hlášky je vyplněn úvahami o fyzikálních vlastnostech gravitace, dále pak o možném zániku Betelgeuze a jeho souvislosti s volební porážkou Jiřího Paroubka.
Nejrychlejší ve vesmíru jsou fotony (real-time jakkoli dalekoú, nic rychlejšího zatím nebylo prokázáno. Podle mě se gravitace nemůže projevit okamžitě, ale s nějakou prodlevou, kdy se bude měnit část vesmíru poté, co jím projde "vlna" či poslední částice. A to není naráz.
Tachyon je hypotetická, dodnes neprokázaná částice pohybující se nadsvětelnou rychlostí (...) Z hlediska matematického formalismu jsou takové částice přípustné, ale žádná všeobecně přijímaná současná fyzikální teorie je neobsahuje, nejsou nutné k vysvětlení žádného pozorovaného jevu. Podle principu Occamovy břitvy se tedy předpokládá, že neexistují.
zdroj wiki
A stále platí Einsteinovy rovnice - už jsou tuším prokázané všechny, kromě jedné - ale rovnice E=mc^2 - ta stále platí. A proto zatím nebylo objeveno nic rychlejšího - jelikož tato rovnice vychází z předpokladu, že fotony ve vakuu jsou nejrychlejší známé tělěso či vlnění.