Diskuze

Ačkoliv termín Linux značí Linuxové jádro, často se používá pro označení celých unixových operačních systémů (též označováno jako GNU/Linux, viz níže), které sestávají z Linuxového jádra a zároveň z knihoven a nástrojů z projektu GNU, ale i z dalších zdrojů. V nejširším významu linuxová distribuce uceleně spojuje základní systém s velkým balíkem aplikačního softwaru, a navíc často zajišťuje uživatelsky přívětivou instalaci a následné aktualizace.
Zpočátku byl Linux vyvíjen a používán zejména jednotlivými nadšenci. Časem ale získal podporu velkých společností jako IBM, Hewlett-Packard, Nokia a Novell pro využití na serverech, a poslední dobou získává popularitu i na desktopovém trhu. Zastánci a analytici připisují jeho úspěch nezávislosti na dodavateli, nízkých nákladech, flexibilitě, bezpečnosti a spolehlivosti.
Linux byl původně vyvíjen pro počítače s procesory architektury i386 (tedy 80386 a kompatibilními). Dnes ale podporuje všechny populární počítačové architektury i mnoho z těch méně obvyklých. Používá se v řadě zařízení od embedded systémů (jako mobilních telefony, roboti či multimediální přehrávače) přes osobní počítače až po superpočítače. Zatímco na trhu s osobními počítači je podíl Linuxu malý, pohybující se mezi 0,5 % až 3 %, mezi superpočítači naopak Linux výrazně převažuje. Na českých webových serverech se jeho podíl pohybuje okolo 70 %. :D:D:D lamo
![Sotna[A]](/uploads/avatars/2db375b9aca997158bc050b938d07eebb6e5b4bc.gif)

Линукс, česky Linuks, nebo také Linux (čínsky 红旗 Linux) je počítačový operační systém, jež vynalezli odborníci v tom zas..... SSSR v čele s Linusem Torvaldským (Finská SSR, město Perkelende), Voloďou Krumpačnikem a Pjotrem Lopatnikem. Jedná se o tzv. lidový software, jež není distribuován za peníze a představuje jeden z klíčových prvků při přechodu ke komunistické společnosti. Na rozdíl od ostatních výrobků původem ze SSSR se Линукс rozšířil i do kapitalistických zemí. Prognostický ústav SSSR odhaduje, že do roku 2030 překoná Линукс zlý Microsoft, což ukáže zkázu imperialismu ve své dějinné podstatě.Uživatelé Linuksu uctívají Svatého tučňáka.
Systém funguje na základě jednoduchých příkazů z příkazového řádku: