Detail hlášky #25781
<Kosma> Ještě o té pařbě, normální člověk když se opije, tak dělá blbosti, fyzici se začnou hádat o teorii superstrun, ekonomice a náboženství...
<Kosma> fakt megalol
<Edgar> lol
<Kosma> jsem z nich nemohl
<Edgar> =)
<Kosma> dokonce je napadl jakýsi geniální nápad stoupnout si do řady, chytnout se za ruce, jeden krajní se uzemnil o topení a druhý krajní strčil hřebík do zásuvky.
<Kosma> Kupodivu to přežili
<Edgar> cože?
<Edgar> ?!?!?!?
<Kosma> fakt
<Edgar> vypadly pojistky?
<Kosma> tvrdili, že to mají spočítané, že se jim nic nestane
<Kosma> nevypadly... ale dostali ránu
<Edgar> velkou?
<Kosma> asi moc ne, ale vykřikli au
<Edgar> tak to je ale extrém
<Edgar> !!!
<Edgar> LOL
<Kosma> já jsem do toho teda nešel, ale Kuba se zapojil a to byl střízlivý
<Kosma> asi to měl fakt spočítané
<Kosma> ono jich v tom řetězu bylo asi 12, takže se to napětí nějak na ně rozdělilo a ve výsledku to každého akorát koplo a nezabilo ho to, ale říkali, že znali extrémistu, který to zkoušel ve 3 lidech a že to už fakt bolelo
<Edgar> ...
Komentář: Jak se baví MatFyzáci...
Informace o hlášce
Diskuze
1) protékající proud ubližuje, přiložené napětí bolí. (jaký je v tom rozdíl najdete v učebnici 6.třídy nebo na wikipedii). Čím víc lidí se připojí mezi zdroj a zem, tím větší odpor mají -> tím méně proudu poteče. tzn je to opravdu bezpečnější.
2) hodně to záleží na vlhkosti pokožky. já osobně jsem jednou při zapojování chytl drát (pod proudem) a přemýšlel co s ním vlastně mám udělat.. a při tom jsem se opřel o uzemněný stůl... tzn těch krásných 230V vytvořilo proud cca 7mA což není nebezpečné. Protože to ale bylo 230V, tak jsem krásně odletěl přes půlku učebny (nikdy bych nevěřil že jsou svaly schopné tak silného pohybu)
3) radši to sám nezkoušej.. je to sice relativně bezpečné, ale nikdy nevíš co to udělá se srdcem.. může a nemusí.. je to ruská ruleta..
4) elektrický plot je právě proveden na principu velmi měkkého zdroje - tzn nedává téměř žádný proud, takže neublíží, zato může bolet.
5) teď pokus pro odvážné: vemte drát, obujte se a nedotýkejte se ničeho uzemněného. drát strčte do zásuvky do fáze, a chytněte ho. co se stane? ... kupodivu nic.. maximálně ucítíte jemné mravenčení pokud budete v hodně vlhkém prostředí. Neslibuju bezpečnost, ale sám to s úspěchem předvádím ne-elektrikářům už dlouho, a vždycky to velmi zaujalo :-D
Pokud spojíš oba napájecí konce ohradníku, máš jistotu, že dostaneš celé napětí.
Pokud se dotkneš drátu v jednom místě, tak 1) na tomto místě bude menší potenciál. 2) Na ohradník sám asi saháš s botami, které mají svůj odpor.
A přesnost měření: ano, psychický dojem + co vlhkost, zdroj ohradníku, použití správných bot, krokové napětí kvůli projíždějící tramvaji,...?
Potom este boli take figle, ze 2 kontakty, zdroj asi 20V jednosmernych, cievka (netrufam si povedat, kolko henri mala) a dvoma odizolovanymi kontaktmi uzavriet obvod. Cim dlhsie si to drzal tim vedsiu supu si po odpojeni schytal.
Dalej na meranie odporu izolacie elektrickych strojov sa pouzivaju megmety. 1000V pre zariadenia do 230V. Tim obcas niekto schytal do krku. Ale nieje to tvrdy zdroj, tak kazdy prezil.